Sposób pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości objętych gminnych systemem gospodarowania odpadami komunalnymi
Właściciele nieruchomości objętych gminnych systemem gospodarowania odpadami komunalnymi powinni pozbywać się odpadów komunalnych w sposób wskazany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (UCPG) oraz w uchwałach rady gminy. W tym względzie można wyróżnić dwa sposoby.
Po pierwsze, odpady komunalne mogą być zbierane do pojemników i worków zlokalizowanych na terenie nieruchomości. Zebrane w ten sposób odpady, bezpośrednio z nieruchomości, odbiera przedsiębiorca wybrany przez gminę w drodze przetargu, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jest to tzw. odbiór u źródła.
Po drugie, właściciel nieruchomości może we własnym zakresie, choć niekoniecznie osobiście, dostarczyć zebrane z terenu nieruchomości odpady komunalne do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). PSZOK ma obowiązek przyjąć te odpady bezpłatnie, gdyż koszt tej usługi jest pokrywany z uiszczanych przez właścicieli nieruchomości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie bowiem z art. 6r ust. 2 UCPG, „z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują: koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych (pkt 1) oraz tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (pkt 2).”
Nadto należy podkreślić, że właściciele nieruchomości mają prawo zadecydować:
- czy wykonają swoje obowiązki z zakresu UCPG własnymi siłami, tj. czy sami będą dbać o czystość i porządek na terenie swoich nieruchomości (dotyczy to w szczególności koszenia trawników i wykonywania innych czynności pielęgnacyjnych), czy też zlecą te czynności firmie zewnętrznej;
- czy przekażą wytworzone w związku z tym odpady komunalne bezpośrednio przedsiębiorcy (poczekają, aż nadejdzie termin odbioru tych odpadów u źródła, zgodnie z harmonogramem), czy też od razu przetransportują je do PSZOK.
Podkreślić należy, że z żadnego przepisu prawa nie wynika, by właściciele musieli wykonywać w/w czynności osobiście, albo, że jeżeli wykonują je za pośrednictwem podmiotów trzecich, usługa ta musi być bezpłatna.
Stan prawny na styczeń 2014 r
Hasła kluczowe:
Zbieranie odpadów komunalnych, Pozbywanie się odpadów komunalnych, Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych
Masz pytania?
Skontaktuj się z naszym ekspertem
Skomentuj